Badanie oct oka - An Overview

Samodzielna interpretacja wyników badania OCT nie jest wskazana – rzetelnej analizy może dokonać jedynie specjalista. Lekarz może ocenić grubość siatkówki i to, czy jej warstwy zbudowane są prawidłowo.

Kompetentni specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę nieprawidłowości narządu wzroku, analizę otrzymanych wyników i zaproponują dalsze leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku.

Optyczna tomografia koherencyjna (OCT – z ang. Optical Koherence Tomography) jest technologią odbioru i przetwarzania sygnału optycznego z wykorzystaniem spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni, która pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowe o mikronowej rozdzielczości, zbliżonej do obrazów uzyskiwanych przy użyciu niewielkiej mocy mikroskopu.

Dzięki skaningowi optycznemu możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych oraz monitorowanie wdrożonego leczenia.

Metoda ta jest wykorzystywana w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, a także w dziedzinach takich jak dermatologia, kardiologia czy neurologia.

Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

Optical Coherence Tomography, czyli optyczna koherentna tomografia). Analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki pozwala na bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian w strukturze oka.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania get more info i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak jakby oglądał je pod mikroskopem.

Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne dla oka. Wiązka światła wykorzystywana podczas badania jest nieszkodliwa, a podczas badania zachowujemy pozycję siedzącą.

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś zarezerwować na optyczną koherentną tomografię oka? Samo badanie trwa około kilku minut i nie musisz się do niego przygotowywać, jednak prawdopodobnie spędzisz w gabinecie specjalisty od fifteen do 30 minut, gdyż zwykle przy okazji OCT wykona również inne metody diagnostyczne. 

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *